Boj so svalovými kŕčmi: takto ho vyhráte

28.02.2013

Veľa rekreačných športovcov ich dôverne pozná: kŕče. Zväčša postihujú lýtka alebo stehná a nepovolia, kým svoju činnosť neprerušíte. Prezradíme vám niekoľko tipov, ktoré pomôžu výrazne znížiť riziko vzniku kŕčov.

Podobne, ako pri mnohých iných problémoch športového lekárstva, nie je ani príčina kŕčov úplne jednoznačná. Najčastejšie sa hovorí, že kŕče vznikajú v dôsledku nedostatku magnézia, vedecky to však dokázané nebolo. Mnohým vytrvalostným športovcom sa však v praxi potvrdilo, že keď pravidelne berú magnézium v množstve prekračujúcom bežnú dennú potrebu, trpia v porovnaní s časom, keď magnézium nebrali, kŕčmi menej.

Nijaké pozitívne účinky v súvislosti s kŕčmi však nemá nárazový prísun magnézia, napríklad tesne pred pretekmi. Keď, tak musíte brať magnézium pravidelne.

Spoľahlivé recepty proti kŕčom:
  • Dostatočný príjem tekutín! Veľa športovcov aj napriek vyšším vonkajším teplotám nezvýši primerane príjem tekutín. Telo potom nedokáže vyrovnať straty vody a solí, ktoré má na svedomí potenie.
  • Nepreťažujte sa! Riziko vzniku kŕčov – postihujúcich najmä nohy – je vyššie u športovcov, ktorí trénujú príliš intenzívne.
  • Výstroj musí sedieť! Úzka obuv alebo ponožky bránia riadnemu prekrveniu a tiež zvyšujú riziko vzniku kŕčov.
  • Nechajte sa skontrolovať! Ak vás trápia časté kŕče a neviete nájsť príčinu, pomôže vám športový lekár.