Beh na lyžiach, jemný zimný šport

12.02.2013

Asi nijaká iná aktivita, pri ktorej zapájate všetky svalové skupiny, nie je taká šetrná ku kĺbom ako beh na lyžiach. Riziko zranenia je nízke a pri dobrých snehových podmienkach sa bežkovaniu môžete venovať na celom Slovensku. Vďaka rôznym štýlom je tento tradičný šport atraktívny pre začiatočníkov aj pre profesionálov.

Každoročne pribúda športovcov, ktorí v zime vybehnú do stôp na lyžiarskych bežeckých dráhach. Ak ste pozorovali bežcov na lyžiach, rýchlo ste rozpoznali, že nepohybujú vždy rovnakým spôsobom.

Obľúbené základné techniky behu na lyžiach

Pre začiatočníkov, ktorí sa chcú najmä kochať krajinou a užívať si pohyb v prírode, je najvhodnejší klasický štýl. Lyže pri ňom vediete paralelne. Pri napredovaní si pomáhate palicami.

Korčuľovanie je fyzicky náročnejšie ako klasika. Oveľa viac sa pri ňom namáha trup. Neustále pri ňom zapájate nohy a vzájomná poloha lyží je do V. Osvojiť si správnu techniku korčuľovania je ťažšie a predstavuje dobrý tréning koordinácie.

Na „Nordic Cruising“ sa používajú širšie a stabilnejšie lyže, ktoré nováčikom zjednodušia začiatky so zimným bežeckým športom. Lyže na „Nordic Cruising“ sú vhodné aj na prešliapavanie vlastnej stopy mimo upravených tratí.

Výber vhodných bežeckých lyží závisí aj od zvoleného štýlu. Koučovia v predajniach Intersport vám s výberom veľmi radi pomôžu.