Nedrkocte zubami od zimy, hovejte si v teple

15.01.2013

Niektorým súčastiam zimnej športovej výbavy sa nevenuje toľko pozornosti, koľko by si zaslúžili. Aj najlepšia lyžiarka súprava je vám bez funkčnej spodnej bielizne na nič. Ruky a nohy v teple zostanú bez rukavíc a ponožiek iba mrazivým zbožným želaním. Musíme preto uznať: Komu česť, tomu česť - a predstavujeme vám tie najzaujímavejšie inovácie týkajúce sa funkčnej spodnej bielizne, rukavíc a ponožiek.

V súvislosti so zimnými športami sa diskutuje veľa o vrchnom oblečení. Malo by odolávať vetru a vode a odvádzať pot preč od tela. Funguje to však len vtedy, ak pod ním máte priamo na tele správnu funkčnú bielizeň. Funkčná bielizeň oblečená priami na tele pomáha pri transporte potu do ďalšej vrstvy oblečenia. Ak sa to nedeje, zostáva pot na pokožke a ochladzuje ju.

Či už prstové rukavice alebo palčiaky - za kvalitu dáme ruku do ohňa

Ruky a nohy sú práve tie časti tela, ktoré v zime vychladnú prvé. Tento fakt sa nedá len tak šmahom ruky zmiesť zo stola. O potrebnú ochranu sa postarajú prstové rukavice alebo palčiaky. Zimní športovci rozoznajú kvalitné modely podľa toho, že sú ľahké, elastické, majú dobré izolačné vlastnosti, sú priedušné, no zároveň odolné voči vetru a nepremokavé. Rukavice poskytujú veľkú slobodu pohybu. Výhodou palčiakov je, že sa v nich prsty zohrievajú aj navzájom. Okrem toho, že normálne rukavice aj palčiaky udržia vaše ruky v teple, poskytujú aj ochranu pred ľahšími poraneniami.

Rozumní zimní športovci majú nohy v teple

Ponožky majú jednu zásadnú úlohu. Predstavujú kontaktnú vrstvu medzi nohami a starostlivo vybratou obuvou. Ak vám ponožky dokonale nesedia, nemôžete naplno využívať všetky prednosti svojich topánok.

Na lyžovanie sú určené špeciálne lyžiarske ponožky. Existujú dokonca modely, ktoré sa dajú vyhrievať, a zohrejú vaše nohy a v treskúcej zime. Kvalitné ponožky majú asymetrický tvar, máte teda špeciálnu ponožku zvlášť na ľavú a na pravú nohu. Ponožky sa tak nekrčia, čím sa zamedzuje možnému vzniku odrenín. Moderné materiály použité pri výrobe zaručujú odvod vlhkosti. Zosilnenia v oblasti píšťaly a Achillovej šľachy dodatočne chránia tieto citlivé miesta. Antibakteriálna úprava poskytuje dlhotrvajúci pocit sviežosti.