Hi-tech oblečenie

11.01.2013

Lyžiarske textílie zaznamenali v uplynulých rokoch veľký posun. Výrobcom sa podarilo vyvinúť hrejivé, priedušné a nepremokavé oblečenie, ktoré je aj napriek všetkým funkčným vlastnostiam ľahké a tenké.

Hriať, nepremokať a zároveň dýchať. Tieto protiklady musí kvalitné lyžiarske oblečenie spájať. Umožňujú to funkčné materiály. Často sa využíva takzvaná membrána. Je to tenulinký, ľahký materiál s mikroskopickými pórmi. Popri membránach sa používajú aj iné formy ochrany: polyuretánové alebo mikroporézne vrstvy. Podľa požiadaviek na nepremokavosť a priedušnosť sa rozhoduje o použití membrány alebo iných ochranných vrstiev. Oba typy úpravy zabezpečujú nepremokavosť, odolnosť voči vetru a priedušnosť materiálu.

„Vodný stĺpec“ určuje mieru nepremokavosti oblečenia

Mieru nepremokavosti oblečenia udáva „vodný stĺpec“. Čo však tento termín vlastne znamená? Pri meraní nepremokavosti sa umiestni kus textílie pod mernú trubicu. Tá sa plní vodou. Výška vodného stĺpca závisí od toho, do akej výšky stúpne hladina v trubici, kým voda neprenikne cez látku. Minimálny vodný stĺpec kvalitných lyžiarskych odevov je 10000 milimetrov. Aby oblečením skutočne neprenikla nijaká voda, mali by byť aj všetky švy podlepené.

Pri obliekaní si berte príklad z cibule

Zvonku nesmie cez bundu k telu preniknúť nijaká tekutina, opačne to však fungovať má. Cieľom je predsa účinné odvádzanie potu preč od tela. Aby to išlo, musíme mať aj pod vrchnou vrstvou správne oblečenie. Ak sa teda chystáte stráviť deň na zjazdovke, oblečiete sa najvhodnejšie, keď sa budete držať „ cibuľového princípu“. Každá z vrstiev musí odvádzať pot k ďalšej nasledujúcej. V ideálnom prípade tvorí najspodnejšiu vrstvu funkčná bielizeň, strednú vrstvu flís alebo funkčný rolák a vonkajšiu vrstvu lyžiarska bunda a nohavice.

Čo ešte kvalitné lyžiarske oblečenie ponúka

  • Pás proti snehu na vnútornej strane bundy a gamaše na nohaviciach chránia predtým, aby sa pod oblečenie dostal sneh.
  • Ventilačné otvory regulovateľné zipsom pod pazuchami poskytujú možnosť dodatočného vetrania.
  • Praktickým doplnkom pre lyžiarov je vrecko na ski-pas na ľavom predlaktí.