Prilba, okuliare, chrániče: Trio pre väčšiu bezpečnosť

29.10.2015

Bezpečnosť pri lyžovaní je veľmi dôležitá. Často sa o nej diskutuje. V skutočnosti je to veľmi jednoduché: Prilba, okuliare a chrániče tela by nemali chýbať vo výbave nijakého lyžiara. Spolu so štýlom jazdy prispôsobeným individuálnym schopnostiam tvoria ideálne predpoklady príjemného a predovšetkým bezpečného dňa stráveného na zjazdovke.

Prilba, okuliare, chrániče: Trio pre väčšiu bezpečnosť na zjazdovke nesmie vo výbave lyžiara chýbať. Ak ešte nemáte výbavu kompletnú, prípadne plánujete vymeniť niektoré súčasti za novšie, mali by ste sa pri výbere držať určitých pravidiel.

Prilba chráni, hreje – a výborne vyzerá!

Najdôležitejšie kritérium pri výbere lyžiarskej alebo snowboardovej prilby je to, že musí dokonale sadnúť. Či prilba dobre sedí, môžete zistiť už priamo v obchode jednoduchým pokývaním hlavou. Prilba sa nesmie zošuchnúť, ale nesmie ani tlačiť. Koučovia Intersportu vám pomôžu prilbu optimálne nastaviť, vďaka špeciálnemu mechanizmu na úpravu vnútorného obvodu to zariadia za okamih. Lyžiarske a snowboardové prilby najnovšej generácie spájajú konštrukciu In-Mold a tvrdú škrupinu. Výhodou výrobného procesu In-Mold, využívanom pri výrobe prilieb, je nízka hmotnosť produktu. Tvrdá škrupina sa zase vyznačuje vynikajúcou pevnosťou. Moderná ochrana hlavy spájajúca výhody oboch materiálov je ľahká a pevná zároveň.

Potrebné pohodlie zaručuje kvalitný systém vetrania. Odborníci hovoria o pasívnom vetraní: to sú otvory s fixnou veľkosťou, cez ktoré počas jazdy vniká vzdušné prúdenie. Okrem toho poznáme aj aktívne vetranie: to sú otvory, ktoré sa dajú uzatvárať manuálne podľa individuálnych požiadaviek. Dôležitým kritériom pri výbere prilby je kvalita klapiek na uši. Mali by byť skonštruované tak, aby sme dokázali dobre vnímať zvuky okolia.

Vybrať si môžete z veľkého množstva farebných kombinácií a dizajnov. Tu existuje len jedno pravidlo: Zvoľte si model, ktorý sa vám najviac páči!

Okuliare: Pomoc pre oči, štýlový doplnok pre fanúšikov módy

Lyžiarske a snowboardové okuliare chránia oči a aj pri oslepujúcom slnku, v hustom snežení, prudkom vetre lebo v silnom daždi zaručujú optimálnu viditeľnosť. Okrem toho chránia lyžiarske a snowboardové okuliare aj pred UV žiarením. V súčasnosti prevažuje trend používať okuliare s väčšími sklami. Takéto modely nielen štýlovo vyzerajú, ale ponúkajú aj vynikajúci panoramatický výhľad. Avšak pozor: Okuliare musia sadnúť pod prilbu. Ideálne je, ak si kúpite rovno zladenú súpravu. Tak budete mať istotu, že všetko bude sedieť – technicky aj módne!

Chrániče: Pružné, mäkké a spoľahlivé

Hoci sú ešte len málo rozšírené, rovnako dôležité ako prilba a okuliare sú chrániče tela. Najnovšie modely majú mäkkú škrupinu a dokážu sa optimálne prispôsobiť tvarom tela. Takzvaná korytnačka chráni chrbát v prípade pádu a aj počas jazdy ho neustále stabilizuje.