Ako sa správne obliecť na skialpinistickú túru

04.01.2013

Zdolať strmý kopec na skialpinistických lyžiach je veľkou výzvou a skúškou kondície. Aj oblečenie dostane poriadne zabrať a „zadýcha“ sa väčšmi ako pri iných športoch. Musí byť preto priedušnejšie než klasické lyžiarske oblečenie určené na zjazdovky.

Klasické lyžiarske odevy a textílie vhodné na skialpinizmus spĺňajú dve absolútne odlišné úlohy. Kým oblečenie na zjazdovku vás musí aj za mrazivého a veterného počasia udržať v teple, skialpinistické oblečenie musí zvládať dva extrémy. Na jednej strane sa pri výstupe na vrchol človek veľmi potí, pri zjazde zase musí oblečenie chrániť pred chladom a vetrom. Pri oboch aktivitách je priedušnosť oblečenia veľmi významná, pri skialpinizme je to však mimoriadne dôležitá vlastnosť. V prípade vonkajšej vrstvy oblečenia spomáhajú ventilačné otvormi regulovateľné zipsom, ktoré môžete pri výstupe otvoriť a pred zjazdom opäť zatvoriť.

Pot musí preč od tela

Trend príležitostných skialpinistických túr znásobuje význam textílií, ktoré dovolia pokožke dýchať a odvádzajú pot preč od tela. Veľa rekreačných športovcov vyráža na túry aj po skončení pracovného dňa – zväčša vo vysokom tempe. Ideálnu druhú vrstvu oblečenia tvoria materiály ako Primaloft alebo páperie. Priamo na telo odporúčame obliekať vlnu Merino.

Elastické materiály dávajú slobodu

Okrem priedušnosti je ďalšou dôležitou vlastnosťou skialpinistického oblečenia elasticita. Zvlášť nohavice by nemali brániť nohám v pohybe. V Intersporte sa môžu skialpinisti vystrojiť na vrcholový útok od hlavy po päty.