Užite si to naplno aj mimo zjazdovky.

02.01.2013

Skialpinizmus je šport, ktorého obľúbenosť veľmi rýchlo rastie. Objavil sa zaujímavý trend: Čoraz viac skialpinistov nevystupuje hore vo voľnom teréne, ale po okrajoch zjazdoviek.

Ešte vždy existuje skialpinizmus vo forme extrémneho športu vykonávaného v nedotknutej prírode ďaleko od lanoviek a upravených zjazdoviek. Rastie však počet skialpinistov, ktorí si vyšliapu na kopec v lyžiarskom stredisku a spustia sa po upravenej zjazdovke. Chcú bez rizika využiť prednosti obľúbeného zimného športu: Iba málo aktivít trénuje vytrvalosť a koordináciu, tak ako skialpinizmus. Po zdolaní vrcholu vás čaká odmena za podaný výkon vo forme príjemného zjazdu.

Dôležité je, aby pri skialpovaní popri zjazdovkách nedochádzalo ku konfliktom s lyžiarmi alebo s prevádzkovateľmi vekov. V Rakúsku sa už objavili prvé zimné strediská, ktoré sa aktívne orientujú aj na skialpinistov. V tirolskom Pillerseetale napríklad otvorili vlastné stredisko pre skialpinistov: „Tourenski Competence Center“. Ponúka značkované trasy, školu skialpinizmu a výbavu si môžete požičať vďaka Intersportu.

Výstroj musí byť ľahký, aby pri výstupe neťažil, ale dosť pevný, aby ste netrápili ani pri zjazde. „Výstroj“ je dôležitou témou. Iba ak pasuje, tak si skialpinistický výlet naozaj užijete. Lyže aj lyžiarky balansujú na úzkej hrane: Mali by mať čo najnižšiu hmotnosť, aby uľahčovali výstup, zároveň však musia skialpinistom poskytovať dostatočnú stabilitu pri zjazde. Intersport má širokú ponuku vhodných lyží a lyžiarok, ktoré tieto požiadavky dokonale spĺňajú.