Väčšina rekreačných športovcov zabúda na hlboké svalstvo

28.12.2012

So športom sa spája veľa omylov a predsudkov. Jedným z nich je aj presvedčenie, že posilňovanie svalstva je monotónna činnosť, pri ktorej sa rozum prepína do standby módu. Ak si to myslíte, mali by ste sa začať bližšie zaujímať o hlboké svalstvo. Premysleným tréningom tak môžete predísť bolestiam chrbta.

Máme svaly, ktoré sú zreteľne viditeľné, a dajú sa trénovať na bežných fitnes strojoch. Sú to takzvané mobilizátory. Dokážeme ich vedome napínať a poskytujú silu na vykonanie každého pohybu. Ak je reč o „posilňovaní“, má väčšina ľudí na mysli v skutočnosti iba tréning týchto svalov.

Hlboké svalstvo nás podrží

Okrem toho však existujú aj stabilizátory. Tieto svaly sú skryté pod povrchom a vykonávajú prácu, ktorá je minimálne taká dôležitá, ako práca mobilizátorov: neustále stabilizujú telo. Znie to možno trochu teoreticky, má to však celkom praktické dôsledky: Ak nie je hlboké svalstvo špecializované na trvalé zaťaženie dostatočne rozvinuté, musia jeho prácu prevziať povrchové svaly. Takúto dodatočnú záťaž však dlhodobo nezvládnu. Výsledok: bolesti chrbta, napätie, bolesti kĺbov.

Rekreační športovci by sa teda okrem čistého silového tréningu mali venovať aj cvičeniam, ktoré idú doslovne do hĺbky. Medzi ne patria napríklad Pilates a joga. Hlboké svalstvo stimuluje aj vibra-tréning. S dobre trénovanými stabilizátormi dokáže telo pracovať ekonomickejšie a cielenejšie využívať silu.

Záver: Trénované telo je viac než len veľký biceps alebo vypracovaný „sixpack“. Cieľom tréningu by nemal byť iba zdravo vyzerať, ale vo svojom vnútri v skutočnosti zdravý aj byť.