Intersport rockuje aj cez zimu 2012/13

07.12.2012

Aj na slovenských zjazdovkách sa bude túto zimu poriadne rockovať. Celý rok pracovali vývojári na materiáloch a dizajne, aby mohli fanúšikom zimných športov ponúknuť lyže s dokonalou konštrukciou. Všetky majú jedno spoločné: Vďaka technológii „Rocker“ sú točivé ako nikdy predtým.

Na osvieženie pamäti: V zimnej sezóne 2011/12 sa na slovenských zjazdovkách objavili lyže novej konštrukcie, ktorú odborníci nazvali ležérne „Rocker“. Lyže typu Rocker sú obratnejšie a ovládajú sa ľahšie ako klasické carvingové lyže. Prináša to výhody pre začiatočníkov aj pre skúsených lyžiarov. Túto zimu na trh dostávajú s napätím očakávané vylepšené modely.

Ako sa z lyží stanú Rockeri?

Každé lyže, či už Rocker alebo klasické carvingové lyže, nie sú na 100 percent v kontakte so zjazdovkou, lebo sú jemne ohnuté smerom hore. Vzniknú tak dva kontaktné body so zjazdovkou, jeden vpredu, druhý vzadu. Pri lyžiach typu Rocker sú tieto body posunuté bližšie k stredu lyže.

Dôsledky tejto drobnej zmeny na obľúbený zimný šport Slovákov sú neprehliadnuteľné. Prečo? Pôvodne sme vás nechceli zaťažovať matematickými vzorcami, ale revolučné zmeny, ktoré technológia Rocker prináša, najlepšie vyjadrí rovnica:

menšia styčná plocha = väčšia točivosť + viac zábavy

Podľa vlastných schopností a oblasti použitia si môžete vybrať lyže Rocker z rôznych kategórií: „All-Mountain“, „Tip and Tail“, „Freestyle“ a „Freeride“.


Začiatočníci sa učia lyžovať rýchlejšie

Technológia Rocker prináša výhody pre lyžiarov všetkých výkonnostných úrovní: Začiatočníci sa naučia nastúpiť do oblúku na lyžiach Rocker rýchlejšie ako doteraz. Pokročilí nepotrebujú na ovládanie lyži pri zjazde toľko sily. Spolu to predstavuje veľký prínos v oblasti bezpečnosti.

V diskusiách o konštrukcii lyží sa často objavuje jeden omyl: Rocker nahrádza carvingové lyže. Nie je to tak. V skutočnosti sú každé lyže Rocker aj carvingové. Rocker znamená iba to, že sa zmenil bočný profil lyží. Lyže typu Rocker sú však, tak ako doteraz, vykrojené, v strede sú teda užšie ako na koncoch.

Ako „Rocker“ vznikol?

Posun kontaktných bodov so zjazdovkou smerom do stredu a zdvihnutie koncov sa pôvodne využívali pri snowboardoch. Neskôr tieto konštrukčné prvky prevzali aj freerideové lyže. Mimo zjazdovky znamená kratšia styčná plocha s podkladom vyšší výtlak a lepšiu točivosť. Aby mohli lyžiari prednosti novej technológie využívať aj na upravených zjazdovkách, dnes už existujú modely Rocker do každých podmienok – od hlbokého snehu po tvrdú, zľadovatenú zjazdovku.

A aký typ Rockera ste vy? Koučovia v predajniach Intersport vám ochotne poradia.