Ak pravidelne športujete, pokojne si môžete vychutnať vianočné pečivo

30.11.2012

Už otvorili vianočné trhy a my sme sa pustili do prvých vianočných koláčov. Kto aj teraz pravidelne športuje, môže si bez výčitiek svedomia vychutnať všetky dobroty. Intersport-Blog vám prezradí, koľko minút cvičenia je potrebných na spálenie jednej porcie koláčikov.

Každý rok to isté: Maškrtenie počas adventu vyvrcholí bohatou večerou na Štedrý deň. Najneskôr na Silvestra si potom dáme záväzok, budúci rok viac športovať a znova dosiahnuť ideálnu osobnú hmotnosť. Zväčša, žiaľ, zostane iba pri predsavzatiach.

Aby sa to tento rok neopakovalo, odporúčame malú, ale účinnú zmenu stratégie: Už teraz, necelý mesiac pred Vianocami, zaraďte do svojho života viac pravidelného pohybu. Tak nedáte vianočným kilám šancu. Snáď vás motivuje tým, že vám ukážeme, koľko kalórií vianočné dobroty obsahujú, a koľko ich športom dokážete spáliť.

Zjesť koláčik, športovať: Dobrý manažment kalórií

Najzákernejšou kalorickou bombou spomedzi najobľúbenejších keksíkov je zrejme jemné čajové pečivo. 100 gramov má v závislosti od receptu okolo 550 kilokalórií. Ak ich chcete spáliť, čaká vás v závislosti od vašej hmotnosti a kondície asi hodinový beh v strednom tempe. Rovnaké množstvo obľúbených vanilkových rožtekov obsahuje dobrých 500 kilokalórií. Minimálne 500 kilokalórií obsahujú aj škoricové hviezdy a medvedie labky. Medovník má 350 kilokalórií na 100 gramov. Tip: Ak si pečiete sami, môžete tieto hodnoty značne znížiť, ak použijete menej cukru a masla.

http://www.intersport.at/images/Keksteller_Vanillekipferl_Foto_Sigrid_Rossmann_pixelio.de.jpg

Pri maškrtení vianočných koláčikov by však nikto nemal mať zlé svedomie. Ak ich budete konzumovať s mierou, môžu byť súčasťou vyrovnanej výživy. A ak budete v dostatočnej miere športovať, nemáte sa čoho báť. Prichádzajúca zima ponúka čoraz viac možností športového vyžitia. Tu je dôkaz:

  • Počas skialpinistického výstupu na nejaký z vrcholov spálite počas hodiny 1000 kalórií.
  • Beh na lyžiach šetrí úpony a kĺby a hodí sa tak aj pre ľudí trpiacich nadváhou. Za hodinu na bežkách spálite 500 kalórií.
  • Pri najobľúbenejšom zimnom športe – lyžovaní, spálite, podobne ako na snowboarde, 500 kalórií za hodinu. Ale pozor: Dlhé čakanie na vlekoch alebo dlhé prestávky na chate či v bufete znižujú efektivitu dňa stráveného na lyžiach.

Kalórie, ktoré sme uviedli, sú približné priemerné hodnoty. Skutočná spotreba kalórií je u každého človeka iná. Keby ste si chceli približne spočítať, koľko energie svojím obľúbeným športom spálite, otvorte si stránku www.fitrechner.de a zadajte svoj vek, hmotnosť a výšku.