Ako si vybrať tie správne bežky

10.12.2015

Vďaka prirodzenosti a komplexnosti pohybu spojenej s vychutnávaním krásnej zimnej prírody sa beh na lyžiach stáva čoraz obľúbenejším zimným športom. Či už ste začiatočník, rekreačný lyžiar alebo ambiciózny pretekár, vďaka moderným materiálom a dôslednému výskumu sa dnes dá výstroj presne prispôsobiť individuálnym potrebám každého jednotlivca.

Každoročne pribúda športovcov, ktorí v zime vybehnú do stôp na lyžiarskych bežeckých dráhach. Každý, kto ich pozoruje, dostane rýchlo chuť vyskúšať si beh na lyžiach aj sám. Dobý nápad! Asi nijaký iný zimný šport nie je taký šetrný ku kĺbom. Pri behu na lyžiach namáhate celé telo a riziko zranenia je minimálne. Ak sú dobré snehové podmienky, môžete sa mu venovať na celom Slovensku.

Klasika alebo korčuľovanie? Chcete relaxovať alebo máte športové ambície?

Ak ste sa rozhodli začať s behom na lyžiach, musíte si najprv premyslieť, čo si od toho sľubujete. Lebo od toho závisí, aký štýl je pre vás vhodný, a aké lyže potrebujete.

Ak chcete začať pozvoľna, nenáročnejším tréningom, mali by ste to skúsiť klasickým štýlom. Lyže pri ňom vediete paralelne. Pri napredovaní si pomáhate palicami. Bežky na klasický štýl sú asi o 20 centimetrov dlhšie ako výška postavy. Vďaka svojej konštrukcii sedia pevne v stope a majú optimálny sklz.

Pre ambicióznejších rekreačných športovcov, ktorí si želajú vybudovať si dobrú kondíciu, je vhodnejší korčuliarsky štýl. Oveľa viac sa pri ňom namáha trup. Neustále pri ňom zapájate nohy a vzájomná poloha lyží je do tvaru V. Pravidlo, ktoré platí pri výbere vhodnej dĺžky: „Výška postavy plus päť až desať centimetrov“. Bežky na korčuľovanie by nemali byť veľmi ťažké, musia však byť dostatočne stabilné, aby garantovali optimálny priebeh pohybu.

Čoraz väčšej obľube sa tešia bežky typu „Nordic Cruising“ Sú širšie a kratšie ako lyže na klasiku a korčuľovanie. Cieľovou skupinou sú rekreační bežkári a fitnes športovci. Širšia špička umožňuje príležitostne ich využiť aj mimo bežeckej dráhy.

Koučovia v predajniach Intersport vám odporučia vhodný model bežiek

Už ste si rozmysleli, čo od bežkovania očakávate? Viete presne, čo chcete, alebo si ešte nie ste istí? Najlepšie bude, ak sa zastavíte v najbližšej predajni Intersport. Naši koučovia vám pomôžu doladiť detaily a vybrať vhodné bežky. Pri výbere totiž zohrávajú úlohu aj ďalšie faktory, napríklad vlastnosti sklznice, vykrojenie a pružnosť lyží. Viac zistíte priamo vo svojej predajni Intersport.