In-line korčuľovanie je efektívny vytrvalostný šport, ktorý šetrí kĺby

02.04.2012

In-line korčuľovanie je jedným z najobľúbenejších jarných športov. Je to jemný vytrvalostný tréning, ktorý je šetrný k vašim kĺbom. A pre všetkých, ktorí v zime svoju kondíciu zanedbávali, je in-line korčuľovanie ideálnym návratom k aktívnemu spôsobu života.

Cyklistické chodníky nesú svoje označenie neprávom. Väčšinou sa totiž výborne hodia aj na in-line korčuľovanie. Rovný, mäkký asfalt bez kamienkov tvorí najlepšie podmienky na výlet na ôsmych kolieskach. Pre ľudí s problémami s chrbtom alebo s kolenami je in-line korčuľovanie perfektnou alternatívou behu, lebo na pohybový aparát nepôsobia nijaké nárazy.

Aby ste sa z in-line korčuľovania aj dlho tešili, potrebujete najmä kvalitné korčule. Uvádzame, na čo by ste si mali pri výbere dávať pozor:

  • Tvar a šnurovanie: Korčule nesmú tlačiť, no nohy sa z nich nemôžu ani vyzúvať. Ako vám korčule sadnú závisí aj od šnurovania. Veľa modelov ponúka kombináciu šnurovania a suchého zipsu alebo spony na lepšiu fixáciu nohy.
  • Veľkosť koliesok: Najčastejšie sa stretneme s kolieskami s veľkosťou 84 až 100 milimetrov. Pre začiatočníkov sú vhodnejšie kolieska s menším priemerom.
  • Ložiská: Od nich závisí ľahkosť otáčania koliesok.
  • Nôž a hmotnosť: Kolieska in-line korčúľ sú upevnené na noži. Hmotnosť sa líši v závislosti od použitého materiálu. Najkvalitnejšie modely majú nôž z extrémne ľahkej horčíkovej zliatiny, vďaka čomu sú korčule ľahké takmer ako pierko. Najľahšie in-line korčule sú v súčasnosti „Plume“ značky Fila, ich celková hmotnosť je iba 1200 gramov. Túto novinku roku 2012 môžete nájsť aj v našich predajniach INTERSPORT!

In-line korčuliari by okrem toho nemali zabúdať na ochranné doplnky: chrániče na kolená, ruky a lakte spolu s prilbou poskytujú dostatočnú mieru bezpečnosti. Ak sa pri toľkých chráničoch obávate obmedzenej pohyblivosti, môžeme vás upokojiť: moderné modely sú praktické, ľahké a priedušné.