Odporúča sa používať viacero párov bežeckých topánok. Prečo?

13.01.2012

Kto behá denne v rôznych typoch terénu, mal by mať dva páry topánok. Používaním dvoch párov výrazne znižujete riziko zranenia alebo dlhodobej deformácie nôh. Ak budete striedavo používať dva páry obuvi, nohy si nezvyknú len na jeden tvar topánky a členky, šľachy i svaly tak budú odolnejšie. Ale pozor! Obidva páry topánok musia presne zodpovedať Vašim osobným potrebám.

V zásade platí, že životnosť bežeckých topánok je s ohľadom na zaťaženie asi 800 km. Zdá sa to veľa, ak však beháte 20 km za týždeň, je to približne 1000 km za rok. Čím viac topánky používate, tým viac sa opotrebováva ich profil a znižuje schopnosť tlmiť nárazy.

V ideálnom prípade nechávajte bežecké topánky jeden deň odpočinúť. Pri behu na 10 km zaťažujeme topánku celkovou hmotnosťou asi 80 ton, pretože pri dopade je Vaša hmotnosť až 3x vyššia. Penová časť topánky teda potrebuje trochu času na to, aby zase dosiahla optimálny stav.

Topánky si vyberajte podľa toho, po akom povrchu beháte. Napríklad topánka na asfalt je stabilná, má dobré tlmenie a málo štruktúrovanú podrážku. Topánka do lesa je tiež stabilná, musí však mať oveľa štruktúrovanejšiu podrážku. Trailová topánka je vhodná do prírodného terénu, vrátane skalnatého alebo kamenistého povrchu, blata a na trávnaté plochy - má veľmi dobre tvarovanú vonkajšiu podrážku, ochrannú vrstvu na prsty a poskytuje vysokú stabilitu. Topánky na preteky musia mať dobré vedenie a tlmenie, zároveň však musia byť veľmi ľahké.