Potrebujú bežecké topánky špeciálnu starostlivosť?

06.01.2012

Nech už sú Vaše topánky akokoľvek špinavé, nikdy ich nehádžte do práčky! Trpí tým totiž forma, aj stabilita topánky. Znamená to, že aj po behu v bahnitom teréne Vám odporúčam dať bežecké topánky odmočiť do vody a vyčistiť kefou. Na lepšie vyčistenie pokojne použite bežný prací prášok alebo špeciálne produkty na bežecké topánky. Viac informácií o ošetrení špinavých topánok Vám dajú aj pracovníci Intersportu.

Ak patríte k ľuďom, ktorí pravidelne a veľa behajú aj v zlom počasí, mali by ste mať dva páry bežeckých topánok.


V dnešnej dobe je situácia s bežeckými topánkami oveľa prívetivejšia ako kedysi. Než sa začali používať materiály ako Gore-Tex, boli topánky po jednom behu v daždi úplne premočené. S nástupom high-tech technológií a nových materiálov sú športové doplnky oveľa odolnejšie voči vplyvom okolitého prostredia.


Najviac opotrebovanou časťou bežeckých topánok, a to nielen v zlom počasí, sú vložky. Preto by ste ich mali v pravidelných časových intervaloch meniť. Kedy je čas na výmenu spoznáte podľa toho, že vložky sú viditeľne opotrebované a zošľapané. Pri ošetrovaní obuvi je tiež dôležité odstrániť po tréningu z podrážky kamienky a iné nečistoty. Dávajte však pritom veľký pozor, aby ste nepoškodili jej funkčné prvky.