Podľa čoho vybrať vhodné lyžiarske palice?

01.12.2011

Dopriať si nové lyže je veľkou témou, aj pri kúpu lyžiarskych topánok si dobre premyslíte, zvážite možnosti, až potom sa rozhodnete. O lyžiarskych paliciach premýšľa len málo lyžiarov. Paličky sú však jedným z najdôležitejších nástrojov, ktoré zabezpečujú bezpečnú, príjemnú a plynulú jazdu na lyžiach.

Pomáhajú pri rozbiehaní sa, pri posúvaní sa v rade na vlek, využijeme ich na kontrolu rovnováhy, poskytujú oporu a zvyšujú bezpečnosť a stabilitu na ťažkých úsekoch zjazdovky – so správnymi paličkami budete mať každú situáciu pevne pod kontrolou.

Moderné lyžiarske palice sa pozostávajú z nasledovných prvkov: Bezpečnostné pútko má opornú funkciu a je najčastejšie vyrobené z úzkeho nylonového popruhu. Rukoväte určené pre rekreačných lyžiarov sú ergonomicky tvarované, držať ich je preto veľmi pohodlné. Pretekárske rukoväte majú špeciálne žliabky na každý prst. Rúrky väčšiny paličiek sú vyrábané z veľmi pevnej hliníkovej zliatiny. Používa sa aj stabilnejší a elastickejší uhlík – takéto paličky majú priemer od 9 do 13 mm, hliníkové 14 až 18 mm. Tanieriky by ste mali voliť podľa lyžiarskeho terénu: Ak lyžujete prevažne na upravovaných zjazdovkách, stačí tanierik s priemerom 4 cm. Ak však častejšie vyrážate do neupraveného terénu a jazdíte v hlbokom snehu, budete potrebovať širší. Kvalitný hrot je tvrdý a podrží vás aj na klzkom a tvrdom povrchu.

Správna dĺžka: Uchopte rukoväte lyžiarskej palice a lakte držte pri tele. Ak predlaktie s ramenom zvierajú pravý uhol, našli ste správnu dĺžku. Ak palice testujete na tvrdom povrchu, pripočítajte ešte 2 cm, lebo v teréne sa zapichnú do snehu až po tanierik.