Ako vybrať dobré lyžiarske okuliare?

23.12.2011

Od toho, čo vidíte, jednoznačne závisí vaša bezpečnosť. Ak poriadne nevidíte, nedokážete v nečakaných situáciách dostatočne rýchlo zareagovať, ak vôbec. Dobrý prehľad, najmä za nepriaznivého počasia, spočíva vo veľkej miere na lyžiarskych okuliaroch, ale až keď sú okuliare harmonicky zladené s prilbou, nič vašu hlavu neťaží a môžete si užiť lyžovačku.

Keď si kupujete lyžiarske okuliare, vždy by ste preto mali mať so sebou aj vašu prilbu. Len tak sa môžete presvedčiť, či okuliare perfekte sadnú do prilby a vytvoria funkčný celok. Dokonalý súlad nezaručuje iba prepracovaný tvar, ale aj dizajn, ktorý ponúka mnohé kombinačné možnosti.

Rovnako dôležitou vlastnosťou moderných lyžiarskych okuliarov je ochrana očí pred ultrafialovým a infračerveným žiarením. Kvalitné dvojité sklá dokážu škodlivé žiarenie zastaviť, prípadne filtrovať a ochrániť ich pred preťažením a snežnou slepotou. Dvojité sklá plnia ešte aj ďalšiu funkciu: Vyrovnávajú teplotný rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou stranou, čím zabraňujú zahmlievaniu.

Okuliare by mali spĺňať určité štandardy týkajúce sa pohodlia a ergonómie. Zvýšené pohodlie prináša napríklad styčná plocha s tvárou pokrytá velúrom. Nasadzovanie a skladanie okuliarov uľahčuje dvojdielny popruh spojený rýchlosponou (Speed Clip). Last but not least: INTERSPORT vám zase uľahčí výber optimálneho modelu širokou ponukou rôznych veľkostí lyžiarskych okuliarov.