Kde v Rakúsku nájdeme najstrmšie zjazdovky?

14.12.2011

Streif v Kitzbüheli alebo Planai v Schladmingu? Obe zjazdovky sú síce v top 10 najstrmších svahov Rakúska, no nie na prvých miestach! Víťaza tejto kategórie nájdeme v Tirolsku. Najstrmšia zjazdovka Rakúska sa nachádza v lyžiarskom stredisku Mayrhofen v Zillertali. A ako sa volá? „Harakiri“. Dokonale to vystihuje pocity slabších lyžiarov. Priemerný (!!!) sklon tohto svahu je totiž 78 percent. Niet sa čo diviť, že v stredisku stretnete návštevníkov v tričku s nápisom „I survived Harakiri“ tragen.

Streif v Kitzbüheli alebo Planai v Schladmingu? Obe zjazdovky sú síce v top 10 najstrmších svahov Rakúska, no nie na prvých miestach! Víťaza tejto kategórie nájdeme v Tirolsku. Najstrmšia zjazdovka Rakúska sa nachádza v lyžiarskom stredisku Mayrhofen v Zillertali. A ako sa volá? „Harakiri“. Dokonale to vystihuje pocity slabších lyžiarov. Priemerný (!!!) sklon tohto svahu je totiž 78 percent. Niet sa čo diviť, že v stredisku stretnete návštevníkov v tričku s nápisom „I survived Harakiri“ tragen.Druhé miesto získala zjazdovka „Manni Pranger“. Nesie meno majstra sveta v slalome z roku 2009, Manfreda Prangera. Zjazdovka v lyžiarskom stredisku Berger-Alm v Steinachu pri Brenneri má druhý najväčší sklon zo všetkých zjazdoviek v Rakúsku. Aby sme boli presní: 102 percent alebo 46 stupňov.

Všetky miesta na stupňoch víťazov sa však Tirolsku obsadiť nepodarilo. Na treťom mieste skončila „Direttissima“ v korutánskom Katschbergu. Má 2,5 kilometra a dosahuje sklon až 100 percent. Ešte vždy nepredstaviteľná hodnota. Pripomíname letný blog „Najstrmšie cesty sveta“: Vyhrala to Baldwin Street na Novom Zélande so sklonom „iba“ 35 percent.

Aby bola prvá desiatka kompletná, uvádzame ďalšie zjazdovky, ktoré patria medzi tie najstrmšie v Rakúsku:

  • Streif v Kitzbüheli    sklon až 85 percent

  • Madloch v Lechu pri Arlbergu    sklon až 122 percent

  • „Franz Klammer“ v Bad Kleinkirchheime    sklon až 80 percent

  • G2 – Gamsleiten 2 v Obertauern    sklon až 100 percent

  • Planai v Schladmingu    priemerný sklon 65 percent

  • „Hannes Trinkl“ v Hinterstoderi    priemerný sklon 60 percent

  • Schattberg Nord v Saalbach-Hinterglemme    sklon až 70 percent


Aké vlastnosti musí spĺňať „čierna zjazdovka“?
Farebné značenie zjazdoviek upravuje norma ÖNORM S 4611. Modrá zjazdovka (sklon najviac 25 percent) je vhodná aj pre začiatočníkov. Stredne náročné zjazdovky sú značené červenou (maximálny sklon 40 percent), a čierne (sklon viac ako 40 percent) sú zjazdovky iba pre zdatných lyžiarov.