Ako sa pripraviť na skialpinistickú túru?

16.12.2011

Skialpinizmus je jednou zo športových aktivít, pri ktorých sa dostanete do bezprostredného kontaktu s prírodou. Čerstvý vzduch, pokoj, ligotavé snehové polia, plachá zver. Znásobuje to pocit telesného aj duševného blaha.

Keď zanedbáte prípravu, zvyšuje sa riziko, ktoré takáto túra skrýva, a to platí nielen o bezprostrednom nebezpečí hroziacom v horskom teréne. Pre začiatočníkov je asi najdôležitejšie, aby na prvé túry vyrážali iba v sprievode horského vodcu a pozorne počúvali jeho rady.

Základom každej úspešnej túry je jednoznačne dobrá kondícia. Pri príprave nesmiete zanedbať silu ani vytrvalosť. Najneskôr na jeseň by ste mali minimálne dvakrát týždenne chodiť behať, bicyklovať alebo cvičiť na kardio-stroji.

Keď už ste dostatočne fit, najlepšie je prihlásiť sa do kurzu skialpinizmu (napr. v horolezeckom spolku James). Naučíte sa tam správnu techniku výstupu aj zjazdu, predovšetkým však ako sa narába s bezpečnostným výstrojom. Bez lavínového vyhľadávača (tiež LV alebo pieps), lopaty a sondy by ste značené zjazdovky určite opustiť nemali. Musíte sa poriadne naučiť pracovať s lavínovým vyhľadávačom. Lebo iba ten, kto svoj prístroj dokáže ovládať aj „v spánku“, zareaguje v kritickej situácii pohotovo a uvedomelo – a iba tak sa dá zachrániť niečí život. Naozaj dôležité je, aby ste prístroj nosili vždy na tele a bol ZAPNUTÝ, nehľadiac výšku vyhláseného stupňa lavínového nebezpečenstva. Nevyhnutné je aj kontrola jeho funkčnosti pred každou túrou. Testovať treba každý prístroj v skupine jednotlivo.

Sonda slúži na presné dohľadanie zasypaného a lopata na jeho vyhrabanie. Obe pomôcky sú životne dôležité! Pri výbere lopaty sa treba riadiť predovšetkým kvalitou listu lopaty, sneh lavíny totiž môže byť tvrdý ako betón. Kvalitná hliníková lopata si dokáže poradiť aj s tým.