Mám používať radšej slnečné alebo lyžiarske okuliare?

09.12.2011

Prilba a lyžiarske okuliare tvoria lepši celok. Lyžiarske okuliare sa na tvári neposúvajú, netlačí vás odstávajúci rám, nefučí poza ne počas jazdy zospodu ani z boku. Ak vyberiete správne okuliare pasujúce do prilby, pocítite tú výhodu v podobe pohodlia a lyžovačku si, samozrejme, o to väčšmi užijete.

Pri zlom počasí oceníte ďalšiu výhodu lyžiarskych okuliarov: Vďaka rozjasňujúcim sklám, ktoré filtrujú svetlo rozoznáte lepšie okolie a obrysy a kontrasty uvidíte ostrejšie. Ale ani v slnečnom počasí nestrácajú lyžiarske okuliare zmysel, chránia dokonca vaše zdravie: Zrkadlové sklá chránia pred priamym slnečným žiarením, ktoré je v horách silnejšie, lepšie, lebo odrážajú svetlo. Lúče, ktoré dopadajú zo strany, či lúče reflektované snehom, rovnako nemôžu očiam ublížiť.

Lyžiarske okuliare chránia oči aj pred prúdením vzduchu pri jazde, oči tak nevysychajú, ani pri vyšších rýchlostiach neslzia. Pri veľmi nízkych teplotách prispievajú k tomu, že nestratíte radosť z lyžovačky, lebo chránia časť tváre pred mrazom.