Ako si vybrať vhodnú lyžiarsku prilbu?

25.11.2011

Ešte nedávno mali lyžiari, ktorí nosili prilby, z nepochopiteľných dôvodov trochu zvláštny imidž: Často človeka podozrievali, že pod ochranou hlavy ukrýva prehnané pretekárske ambície, alebo si o ňom mysleli, že je extrémne opatrný.

Tieto predsudky však postupne vymizli, zvíťazil pozitívny prístup. Lyžiarom s prilbami nielen záleží na bezpečnosti, ale sú aj trendový.

Najnovšia generácia prilieb spĺňa ďalšie kritériá: Prilby sú ľahšie, súčasne však bezpečnejšie. Štandardom sa stali aj prepracované vetracie systémy – stačí len vybrať malé kryty vetracích otvorov a aj za slnečného dňa si udržíte chladnú hlavu. Prilba zároveň optimálne chráni pred chladom. Tieto vlastnosti sú priaznivé aj z hľadiska hygieny.

Zrejme najdôležitejším kritériom pri výbere prilby je jej tvar, lebo rozhodujúcim spôsobom ovplyvňuje komfort pri nosení. Preto by ste sa pri kúpe prilby mali sústrediť nasledujúce najdôležitejšie momenty: Prilba nesmie tlačiť, ale ani šmýkať sa z hlavy. Skontrolujete to jednoducho tak, že potrasiete hlavou. Odporúčame vám vyberať z modelov so systémom na individuálne nastavenie, ako je napríklad RUN-System. Pomocou regulačného kolieska si prispôsobíte prilbu podľa svojich potrieb. Otočením kolieska na zadnej strane prilby len za pár sekúnd nastavíte správnu veľkosť. Oceníte to aj pri deťoch, lebo nebudete musieť každý rok kupovať novú prilbu.