Aké vlastnosti by mali mať lyžiarske ponožky?

11.11.2011

Nohy najčastejšie používame ako oporné stĺpy. Samozrejme, že chodíme, beháme, hrávame futbal, lyžujeme sa, väčšinou však stojíme. Je to v poriadku, ináč by sme len vylihovali.

Kto chce svoje nohy využívať pri športe, mal by ich aj príslušne trénovať, starať sa o ne a obúvať. Pri lyžovaní je noha od lýtka dole pevne fixovaná, napriek tomu vykonáva od členka k prstom veľa pohybov, ktoré sú pri lyžovaní nevyhnutné. Ak jazdíte na vyššej úrovni, sú tieto pohyby automatizované a vôbec si ich neuvedomíte. Ak jazdíte naozaj dobre, opäť začnete cítiť, čo všetko vaše nohy dokážu – každý pretekár by vám mohol rozprávať nekonečné príbehy o svojich svaloch nôh a vysvetľovať, ako, kedy a prečo ich zapája.

Aby ostali nohy v lyžiarskych topánkach čo najdlhšie svieže a výkonné, ukrývajú moderné lyžiarske ponožky veľa vylepšení: Sú asymetricky formované, teda máte ponožku zvlášť na pravú a ľavú nohu. Vďaka tomu ešte lepšie sedia, neskrčia sa a neotlačia nohy. Moderné vlákna zaručujú odvod vlhkosti. Ponožky sú priedušné. Okrem toho sú na problémových miestach, napríklad na holeni a Achillovej päte integrované potrebné zosilnenia, ktoré tieto zóny účinne chránia. Nezanedbateľný význam majú antibakteriálne zložky, ktoré sa dlhodobo starajú o pocit sviežosti. Nohy sa preto tak rýchlo neunavia a ani tak veľmi nesmrdia.

Ešte jeden tip pre ženy: Nepoužívajte nylonové pančuchy, mohli by vás odierať a neskôr dokonca spôsobiť bolestivý zápal.