Má aj pre rekreačných športovcov význam riadiť sa tréningovým plánom?

11.11.2011

Pre výkonnostných športovcov je tréningový plán alfou a omegou. Zahŕňa všetko od zoznamu denných tréningových jednotiek, cez presný týždenný rozpis, až po ciele, ktoré chcete za rok dosiahnuť. Hoci rekreační športovci nepotrebujú zachádzať až tak do detailov, môžu od profíkov predsa len niečo odkukať.

Rovnakú pozornosť ako kvalitná výbava si zaslúži aj správna stratégia. Pri zostavovaní každého tréningového plánu by ste sa mali poradiť s odborníkom, ktorý vám pomôže určiť obsah a ciele tréningu a naučí vás správne cvičiť. Nezabudnite: Každý z nás má iné fyzické danosti. Rozhodujúci vplyv na zostavenie individuálneho tréningového plánu má okrem toho aj momentálna telesná kondícia.

„Aká je moja východisková situácia a čo chcem dosiahnuť?“ to sú základné otázky, na ktorých kompletný tréningový plán stavia. Dôležité: Okrem trvania a intenzity jednotlivých cvičení je mimoriadne dôležité, aby bol zostavený plán vyrovnaný. Tréning tak bude pestrejší a zlepšíte si vytrvalosť, silu aj koordináciu. Nemali by ste zanedbať ani stravu, aby sa vaše športové úsilie prejavilo podľa vašich očakávaní pocitovo aj viditeľne.

Účinný tréningový plán rekreačného športovca by mal byť zameraný na reálne osobné ciele. Vďaka dlhodobému plánovaniu obsahu tréningov si o to ľahšie udržíte radosť z pohybu. Pri pravidelnom a pestrom tréningu sa úspech často dostaví akoby sám od seba. Zostaviť a dodržiavať tréningový plán síce vyžaduje trochu viac námahy, ale pre lepšiu kondíciu, zdravie a výkonnosť sa to určite oplatí.