Je špeciálne oblečenie ozaj dôležité?

27.10.2011

Bežecká funkčná bielizeň je vyrobená z hydrofóbneho materiálu. To znamená, že odvádza vlhkosť od tela. Materiál používaný na výrobu funkčnej bielizne je polyester, jeho vlákna do seba nenasiaknu nijakú vlhkosť a prirodzene ju prepúšťajú von. Iné látky, napríklad bavlna, do seba naopak vlhkosť vsiaknu ako huba.

Odvádzanie potu urýchľuje špeciálne spracovanie nití. Na vnútornej strane sa používajú tenšie nite, ktoré fungujú ako kapiláry a odvádzajú pot preč od tela . Na vonkajšej strane sú potom použité hrubšie nite a tie zase vďaka väčšiemu povrchu umožňujú rýchlejšie odparovanie. Tieto vlastnosti je možné vylepšiť použitím rôznych druhov tkanín a tzv. mesh vložky, ktorá umožňuje ešte lepšie odvetrávanie.

Koža reaguje pri potení oveľa citlivejšie, preto by malo byť oblečenie príjemné a pohodlné. Dá sa to dosiahnuť vďaka špeciálne šitým plochým švom, ktoré neodierajú pokožku. To isté platí aj pre voľbu funkčnej spodnej bielizne, ktorú je vhodné nosiť aj v lete. Mala by byť čo najtenšia a vysoko priedušná.

Na záver ešte jedna praktická rada. Vyberajte si oblečenie, ktoré má všité malé uzatvárateľné vrecko na kľúče, prípadne iné drobnosti.