Aké vlastnosti musí mať lyžiarske oblečenie?

21.10.2011

Hoci sa vám už pri spomenutí cibule tlačia slzy do očí, mali by ste čítať ďalej. Takzvaný cibuľový spôsob obliekania je najlepším vzorom ako sa ideálne obliecť na deň strávený na lyžiach. Skôr ako sa budeme venovať detailom spomenieme niekoľko všeobecných odporučení, ako vďaka oblečeniu zlepšiť vaše výkony.

Dôležitá je dostatočná voľnosť pohybu, dobrý strih a ukončenia rukávov, nohavíc a bundy, aby vás ochránili pred snehom, dažďom a chladom.

Teraz späť k cibuli. Ideálne oblečenie sa skladá z viacerých tenkých vrstiev, takže môžete rýchlo reagovať na zmeny počasie. Potrebujete minimálne tri vrstvy:

Spodnú vrstvu tvorí funkčné prádlo, ktoré odvádza pot preč od tela a udržiava vás v suchu a teple.

Úlohou strednej vrstvy je odvádzať vlhkosť ďalej smerom k vrchnej vrstve a tiež držať telo v teple. Ukázalo sa, že ideálnym materiálom na strednú vrstvu je flís. Dôležité je, aby materiál vlhkosť transportoval, ale sám ju nepohlcoval. Pozor, bavlna je na túto úlohu absolútne NEVHODNÁ!

Vrchná vrstva je označovaná aj ako ochranná. Lyžiarska bunda a nohavice musia ochrániť pred vlhkosťou a chladom a zároveň odvádzať pot. Zabezpečujú to funkčné materiály, z ktorých sú vyrobené. Často sa používa takzvaná membrána. Je to tenká vrstva s veľmi malými pórmi.

Alternatívne k membráne sa používajú aj dva typy záteru: polyuretánový a mikroporézny. Podľa požiadaviek na nepremokavosť a priedušnosť sa rozhodne o použití záteru alebo membrány. Obe technológie zaručujú, že materiál bude nepremokavý, odolný voči vetru a priedušný. Okrem toho môže byť povrch materiálu ošetrený napríklad teflónom, čím získa dodatočnú odpudivosť voči vode a špine.