Bez akého náradia sa na cyklovýlete nezaobídem?

23.09.2011

Keď Vám vyfučí pneumatika, znamená to koniec Vašej cyklistickej idylky. Nielen pri dlhších výletoch by ste preto mali mať po ruke základnú výbavu pre prípad defektu alebo inej závady. Praktická multifunkčná skladacia sada ponúka najdôležitejšie imbusové kľúče, nitovačku reťaze a skrutkovač, niekedy obsahuje aj montpáky.

Dajte si pozor, aby náhradná duša mala ten správny ventil, ináč Vám bude na nič. Okrem toho potrebujete: sadu na lepenie a minipumpu alebo superrýchlu bombičku s CO2 na nafúkanie pneumatík. Nemali by ste zabudnúť ani na malú lekárničku!

Pri oprave defektu postupujete nasledovne: Pomocou montpák stiahnete plášť z ráfiku, uvoľníte maticu držiacu ventil, vytiahnete poškodenú dušu, vložíte novú, opäť upevníte ventil maticou, plášť vtlačíte späť, koleso nafúkate a ste hotoví.

Čoraz viac sa používajú kolesá bez duše (Tubeless). Aj vtedy sa však odporúča zobrať so sebou náhradnú dušu. Pri poškodení bočnej steny môžete do plášťov vložiť dušu, a tak pokračovať v jazde.

Najlepšie zobrať všetky potrebné veci v špeciálnom cyklistickom batohu, ktorý môže byť vybavený aj hydratačným systémom. Vývoj moderných modelov dosť pokročil, batohy Vás presvedčia premysleným rozdelením vnútorného priestoru a mnohými praktickými funkciami. Dôležité je, aby Vám predovšetkým na pleciach a hrudi dobre a pohodlne sedeli a mali dostatočne odvetraný chrbát.