Čo potrebujem na zaistenú cestu?

16.09.2011

Ak chcete vyraziť na nejakú zaistenú cestu (tiež nazývanú via ferrata, alebo po nemecky Klettersteig, máte k dispozícii dostatok informácií, lebo prakticky každá zaistená cesta je popísaná v nejakom sprievodcovi. Okrem toho, že si v sprievodcovi naštudujete príslušnú cestu, mali by ste bezprostredne pred túrou skontrolovať predpoveď počasia – vaším najväčším nepriateľom je búrka.

Ďalšie veci, ktorým treba venovať pozornosť: Oblečenie by ste mali zvoliť podľa nadmorskej výšky a dĺžky túry, voľba topánok závisí od náročnosti terénu. Existujú topánky s profilovanou podrážkou určené na zaistené cesty, pri skutočne náročných túrach budete možno potrebovať špeciálne lezecké topánky.

Na istenie a bezpečný postup nutne potrebujete: kombinovaný alebo sedací úväz, tzv. ferratový set a samozrejme prilba. Moderný „ferratový set“ sa skladá z nasledujúcich elementov: lanová brzda, tlmič pád, lezecké karabíny, karabíny s automatickým zatváraním, alebo karabíny s poistkou typu Attac. Čo sa za týmito vecami skrýva, ako vyzerajú a fungujú, sa dozviete v Intersporte. Nezabudnite ani na vhodné rukavice, lepšie sa udržíte na oceľovom lane a ochránia vás pred otlakmi a zraneniami – určite by ste nemali podceňovať vytŕčajúce drôtiky a rozstrapkané konce oceľových lán. Na túry alpského charakteru patrí do batoha určite aj vybavenie pre prípad núdze(bivakovacie vrece, základná lekárnička a čelovka).

Ak beriete so sebou na zaistené cesty aj deti, odporúčame vám zobrať si so sebou horolezecké lano (stačí aj polovičné). S horným istením sa deti bezpečne vyšplhajú aj strmými úsekmi a okrem toho ich to ušetrí od zapínania a vypínania karabín. V ľahkých úsekoch sa môžu istiť navzájom a osvojiť si tak správnu techniku.