Horské bicykle: tri veľkosti kolies - tri rôzne zážitky z jazdy!

24.02.2016

Zábavná 26-palcová klasika, stabilné obrovské 29-tky alebo kompromis v podobe 27,5-palcových kolies? Vyberte si horský bicykel podľa charakteru jazdy, ktorý vás vystihuje!

  • 29 palcov: pre „obrie kolá“ nie je nijaká prekážka priveľká
    Dvadsaťdeväť palcové modely priniesli do horskej cyklistiky väčšiu stabilitu a bezpečnosť. 29-palcové bicykle nepotrebujú na prekonávanie prekážok toľko sily ako klasické 26-palcové modely, od ktorých sú o 7,6 cm väčšie (napr. ak vletíte kolesom do jamy, potrebujete menej energie, aby ste z nej vyšli). V teréne sú tieto kolesá teda veľmi stabilné a v zjazde veľmi dobre držia stopu. Okrem toho poskytuje tento štandard kolies vďaka väčšej styčnej ploche pneumatík pri jazde do kopca lepšiu trakciu. Väčšie kolesá tiež znamenajú, že na jeden záber prejdete väčšiu vzdialenosť a sú teda rýchlejšie. Ich vyššia váha tiež zvyšuje zotrvačnosť, čiže si rýchlosť aj dlhšie udržíte. Sú vhodné do ľahšieho terénu, ale aj na asfalt a jazdcami bývajú často využívané na maratóny. Pre svoju univerzálnosť, pre väčšinu horských cyklistov sú vhodnejšie bicykle s 29-palcovými kolesami.
  • 26 palcov: Klasické všestranné talenty
    Ľahké a stabilné, pohodlné a obratné: osvedčené 26-palcové horské bicykle spájajú vďaka kvalitným riešeniam aj zdanlivo nespojiteľné. Výhodou menších kolies je nižšia váha, tieto bicykle sú zvyčajne o 400 až 800 gramov ľahšie, a teda majú lepšiu akceleráciu = je o niečo jednoduchšie uviesť ich do pohybu. Takisto sú obratnejšie, čo sa prejaví napr. na trasách s tesnými zákrutami, a je to veľmi cenená vlastnosť pri zjazdoch. Tieto bicykle sú vyhľadávané ľuďmi nižšieho vzrastu, pre ktorých je ich geometria vhodnejšia.. Ak patríte medzi tých, ktorí radi zdolávajú kopce, a pri zjazde si zvolia aj single-trail, tak je táto kategória pre vás tá správna.
  • 27,5 palcov: dokonalé spojenie obratnosti a pohodlia
    Nová štandardná veľkosť kolies medzi etablovanými 26 a 29 palcami spája výhody oboch kategórií: kolesá sú stabilné, bezpečné a pokojné ako 29-palcové, zároveň sú však ľahké a obratné ako 26-palcové kolesá.Je to skvelá možnosť pre jazdcov, ktorí boli doteraz zvyknutí na 26-tky, ale ohliadali sa po vyššej stabilite a rýchlosti.

INTERSPORT má pre jednotlivé kategórie v ponuke dámske aj pánske modely prispôsobené rozličnej telesnej stavbe žien a mužov. Pre veľkosti 29 a 27,5 palcov je k dispozícii aj varianta s elektrickým pohonom!

Kompletnú ponuku horských bicyklov GENESIS od INTERSPORTu nájdete TU.