INTERSPORT Slovenská Republika :: Aktuality - Novinky :: - 4 z najbláznivejších ultramaratónov ::
|Viac

4 z najbláznivejších ultramaratónov

25.06.2018

Ultramaratóny sú najväčším testom vytrvalosti – fyzicky a mentálne. Či už si myslíte, že sú inšpiratívne alebo jednoducho bláznivé, zistite, do čoho sa púšťajú niektorí bežci po celom svete.

Beh maratónu je podľa štandardov väčšiny ľudí impozantný atletický výkon, ktorý si vyžaduje neuveriteľnú disciplínu. A to existuje aj extrémnejší maratón, ktorý je ešte vyčerpávajúcejší: ultramaratón, definovaný ako akékoľvek organizované bežecké preteky, ktoré sú dlhšie ako tradičná maratónová vzdialenosť  26.2 míľ (42 km). Až za hranice výziev idú niektoré populárne behy cez prekážky, ako napríklad Tough Mudder, kde musia účastníci ultramaratónu  celé dni zvládať extrémne teploty, neúprosný terén a zmeny nadmorskej výšky.

Maratón des Sables

Tento ultramaratón alebo „expedičný pretek“ sa koná v púšti Sahara. Účastníci musia zabehnúť 156 míľ/254 km za 6 dní. Pozostáva z rôznych úsekov, z ktorých každý môže mať dĺžku až 86,2 km a je potrebné ho zdolať v rámci jedného dňa. Účastníci si musia niesť svoje vlastné zásoby okrem vody. Beží sa pri teplotách až do 120 stupňov a účastníci musia bojovať aj s pieskovými búrkami a vlhkosťou. Každoročne sa ho zúčastňuje približne 1 000 ľudí.

Hardrock 100 Endurance Run

Nazýva sa „test bežcov voči horám“. Tento ultramaratón, ktorý sa koná v južnom Colorade, je dlhý 100,5 míľ / 161,7 km, beží sa po serpentínach vo vysokej nadmorskej výške s veľmi nerovným terénom. Celkové prevýšenie je 66 100 stôp (viac ako 20 km). Medzi výzvy, s ktorými sa stretávajú účastníci, patrí výšková choroba, teploty pod nulou a rýchlo sa meniace počasie. Maximálny povolený čas na dokončenie je 48 hodín.

Spartathlon

Tieto 153-míľové/250 kilometrové každoročné preteky z Atén do Sparty vyžadujú 36-hodinový beh . V tomto prípade je rýchlosť všetko. Pozdĺž preteku je 75 kontrolných bodov. Ak nespĺňate určité časové kritériá, ste diskvalifikovaní.

The Barkley Marathon

Slovo bláznivý, ani zďaleka nevystihuje tieto trailové preteky. Konajú sa v štátnom parku Frozen Head State Park v Tennessee. Účastníci bežia 100 míľ na 20-míľovom (32 km) neoznačenom okruhu. Okruh sa musí prebehnúť päťkrát do maximálneho času 12 hodín na okruh, celkovo do 60 hodín. Okrem vody, ktorá je k dispozícii na dvoch miestach, tu nie je žiadna pomoc. Akoby to všetko nebolo dosť brutálne, pretek zahŕňa aj prevýšenie a klesanie nadmorskej výšky 120 000 stôp / 36 576 m (čo je ekvivalentné výstupu na Mount Everest – dvakrát). Je tu aj niekoľko zvláštnych zvratov: bežci musia nájsť počas preteku približne 10 kníh  a vytrhnúť z nich číslo strany zodpovedajúce ich štartovaciemu číslu, aby dokázali, že to absolvovali. Z asi 800 ľudí dokončilo tieto preteky iba 15.