INTERSPORT Slovenská Republika :: Aktuality - Novinky :: - Ešte nepoznáte vlnu merino? ::
|Viac

Ešte nepoznáte vlnu merino?

07.12.2016

Merino je druh vlny zo špeciálneho plemena oviec. Tento druh vlny sa vďaka svojim výnimočným vlastnostiam používa aj na výrobu športového a funkčného oblečenia (klasická vlna je pritom na tento účel vyslovene nevhodná).

Jednou z najdôležitejších vlastností merino vlny je jej schopnosť udržiavať ideálnu mikroklímu. Inak povedané, dokáže udržiavať teplo keď ho potrebujete a naopak, ochladzuje ak Vám je teplo. Takže je vhodné do rôznych klimatických podmienok a na rôznu intenzitu pohybu – od vychádzky v prírode až po lyžovanie a beh..

Dýchateľnosť je ďalšia významná a v športovom oblečení potrebná vlastnosť, ktorú merino zabezpečuje vďaka svojej nepravidelnej štruktúre.

Merino je prirodzene antibakteriálne vlákno, teda sa v ňom neusádzajú baktérie a nezapácha, čo je ďalšia výhoda oproti syntetickým materiálom. Toto ocenia najmä turisti, ktorí idú na viacdňovú túru, kde sa výraznejšie človek potí avšak nemôže si so sebou zobrať na každý deň nový šatník. Samozrejme tento komfort oceníte napríklad aj pri viacdňovej lyžovačke ale aj pri bežnom nosení na jednodňové aktivity, kde nemusíte toto oblečenie prať za každým použitím a vydrží Vám tak dlhšie.

Merino vlna má ďalej oproti syntetickým materiálom podstatne vyššiu ochranu proti UV a je ohňuvzdorná. A najpodstatnejšia vlastnosť: merino je prírodné!

Pri výbere si treba všímať koľko % merino vlny daný produkt obsahuje, pretože čím nižšie to percento bude, tým menej budú výrazné už spomínané pozitívne vlastnosti. Väčšina kvalitných produktov má obsah merina 100%, kde však potom treba rátať s vyššou cenou.

V našich pobočkách INTERSPORT sa môžete stretnúť napr.so značkou Icebreaker, ktorá je jednou z popredných značiek vo výrobe merino produktov a ich výrobky sú často v testoch hodnotené tými najvyššími známkami.

Výber z našej ponuky si môžete prezrieť tu: https://goo.gl/HzcfmZ