INTERSPORT Slovenská Republika :: Aktuality - Novinky :: - Čo je slackline a akú výbavu k tomu potrebujem? ::
|Viac

Čo je slackline a akú výbavu k tomu potrebujem?

03.08.2015

Vzťah medzi vykonávaním slackline a chôdzou na lane je tak trochu podobný ako medzi korčuľovaním na klasických kolieskových a in-line korčuliach. Je to relatívne podobné, ale nie to isté. Povrazolezectvo je tradičná cirkusová atrakcia, slackline je disciplína, ktorá sa vyvinula z lezeckého športu.

Slackline „vynašli“ asi pred 30 rokmi lezci v USA, ktorí tak trénovali rovnováhu. Čo sa skrýva za názvom slackline sa dá vytušiť už z doslovného prekladu: voľný popruh. Slacklineri sa pohybujú po špeciálnych textilných popruhoch, ktoré niekedy menej a niekedy viac kmitajú. Všeobecne platí: čím dlhšia je vzdialenosť, ktorú chcete prekonať, tým pevnejšie by mal byť popruh napnutý.

V minulosti si človek musel celú výbavu na vykonávanie slackline poskladať sám, dnes sa už dajú kúpiť kompletné súpravy. Zvyčajne pozostávajú z popruhu so šírkou od 25 do 50 mm a rozličnou hrúbkou, a napínacieho mechanizmu s blokovaním. Táto moderná disciplína sa tak stala dostupná pre každého a takmer všade, stačia len dva pevné body, napr. stromy, skaly alebo zábradlia. Keď upevňujete slackline na stromy, mali by ste to urobiť tak, aby popruh neodieral kôru a nepoškodzoval strom – môžete si pomôcť kusom koberca alebo špeciálnou ochranou na popruh.

Na slackline si vďaka kmitaniu popruhu poriadne precvičíte rovnováhu a koordináciu. Okrem toho je to aj dobrý tréning na srdce, lebo sú pri ňom namáhané práve tie svaly, ktoré majú vysokú spotrebu kyslíka. Najdôležitejšia zo všetkého je však zábava, preto slackline nadchne aj deti a teenagerov!