INTERSPORT Slovenská Republika :: Aktuality - Novinky :: - Otázka bežeckého štýlu ::
|Viac

Otázka bežeckého štýlu

27.05.2014

Vedeli ste, že existujú tri bežecké štýly? Aj to, že zmena osobného bežeckého štýlu môže trvať až šesť mesiacov? Vďaka INTERSPORT-Blogu udržíte tempo s dobou.

Trápia vás pri behu bolesti?
Väčšina rekreačných bežcov ani netuší, akého bežeckého štýlu sa držia. Hlavne, že to funguje. Nemálo bežcov trápia pri behu alebo po ňom bolesti Achillovej šľachy, lýtkových svalov, kolien alebo nožnej klenby. Najneskôr vtedy má dôkladnejšia analýza zmysel – okrem návštevy športového lekára.

Tri rôzne bežecké štýly
Každý má, prirodzene, svoj individuálny spôsob behu, no v podstate poznáme tri bežecké štýly: označujú sa podľa časti chodidla, ktorá prichádza pri dopade do kontaktu s podložkou ako prvá.

Beh cez pätu
Väčšina rekreačných a vytrvalostných bežcov dopadá najprv na pätu. Je to motoricky „najjednoduchší“ štýl, dozvedáme sa od kouča z INTERSPORTU. Zaťažuje však kolená, Achillovu šľachu a lýtkové svaly.

Beh cez špičku
Veľa afrických bežcov a tiež šprintéri pôsobia, akoby sa nad dráhou vznášali. Pri behu dopadajú najprv na vonkajšiu časť bruška prstov na nohách. Podľa kouča z INTERSPORTu je však zaťaženie lýtkového svalstva, Achillovej šľachy a ostrohy pätovej kosti pri tomto bežeckom štýle relatívne vysoké.

Beh cez stred chodidla
Do kontaktu s podložkou sa dostáva vonkajšia, stredná časť chodidla. Tento bežecký štýl najmenej zaťažuje telo, no osvojiť si ho nie je práve najľahšie. Ani tlmenie nie je pri behu cez stred chodidla najideálnejšie – kouč z INTERSPORTu preto tento štýl odporúča skôr trénovaným bežcom.

Ideálny bežecký štýl?
Jediný „správny“ bežecký štýl neexistuje. Optimálny bežecký štýl závisí od stava kĺbov a svalstva, od druhu behu, povrchu, aj od hmotnosti bežca. Jedno je však jasné: Zmeniť svoj bežecký štýl sa vám nepodarí zo dňa na deň. Môže to trvať až šesť mesiacov. Pri vedomej zmene bežeckého štýlu vám nepochybne pomôže správna obuv s adekvátnym tlmením.

Pevne na nohách
Váš špecializovaný predajca INTERSPORT neponúka iba široký sortiment bežeckej obuvi, ale vo vybraných predajniach aj bezplatnú analýzu chodidiel. Niektoré predajne INTERSPORTokrem toho poskytujú aj možnosť individuálnej analýzy behu: Pomocou bežeckého pásu a kamery v nich dokážu analyzovať váš bežecký štýl. Vďaka týmto všetkým technickým vymoženostiam vám nájdeme ideálnu bežeckú obuv. Najlepšie, ak to hneď vyskúšate!

Výhody a nevýhody spomínaných troch bežeckých štýlov nájdete na tejto adrese:
www.intersport.at/asicsgelcharge33/laufstile.html