INTERSPORT Slovenská Republika :: Aktuality - Novinky :: - Prečo je pravidelné športovanie zdravé pre telo aj ducha ::
|Viac

Prečo je pravidelné športovanie zdravé pre telo aj ducha

01.04.2014

Že je šport zdravý, to vie medzičasom každý. Čo sa však v našom tele odohráva, keď športujeme? Kedy pocítime prvé pozitívne účinky? Intersport-Blog pozná odpovede!

Už od prvej sekundy, keď sa rozbehneme, sadneme si na bicykel, alebo vykročíme, spaľuje telo viac kalórií ako v pokojovom stave. To je hneď prvý pozitívny účinok športu. Keďže je naše telo stavané na oveľa viac pohybu, ako mu bežne doprajeme, predstavuje každá extra aktivita prínos pre naše zdravie. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča denne prejsť 10000 krokov. Ak pravidelne nešportujeme, dosiahneme iba zlomok z tohto počtu.

Aby sme vďaka športu zostali zdraví, je nesmierne dôležité venovať sa mu pravidelne. Tí, ktorí si zaradia šport ako stabilnú súčasť do svojho denného programu, budú rýchlo odmenení. Už po pár týždňoch im klesne tlak a pokojový tep. Srdce začne pracovať efektívnejšie a na jeden sťah dokáže poslať do ciev viac krvi. Vedeli ste, že niektorí profesionálni športovci majú pokojový tep nižší než 30 úderov za minútu? Na porovnanie: Priemerný pokojový tep dospelého človeka dosahuje približne 70 úderov.

Nesmieme podceňovať ani vplyv športu na našu psychiku a tým aj na telesné zdravie, kto sa cíti zdravo, zriedkavejšie ochorie. Vedci dokázali, že vďaka športu sa v krvi aj v mozgu uvoľňujú hormóny šťastia. Najlepšie, ak to hneď sami vyskúšate - už prvý krok von z dverí znamená, že robíte niečo prospešné pre svoje zdravie.