INTERSPORT Slovenská Republika :: Aktuality - Novinky :: - Pri skialpinizme zažijete zimu v plnej nádhere ::
|Viac

Pri skialpinizme zažijete zimu v plnej nádhere

02.01.2014

Nikdy nie je neskoro začať so skialpinizmom. Kde a ako sa však najlepšie „chodí“ a ako sa dá so skialpinizmom najjednoduchšie začať? A čo vlastne robia snowboardisti? Intersport-blog dal dohromady dôležité informácie o tejto téme a popýtal sa naslovovzatého odborníka, na čo si majú začiatočníci dávať pozor.

Ten, kto sa rozhodne venovať sa skialpinizmu, získa nielen všestranný výstroj, ale aj nový spôsob, ako kvalitne tráviť voľný čas. Neexistuje úžasnejší pocit, ako vlastnými silami zdolať vrchol. Vytrvalosť a koordináciu k tomu získate (výmenou za prácu svojich svalov) bez príplatku. Ako prípravu na zimnú sezónu na skialpinistických lyžiach odporúčajú kouči z Intersportu dva razy týždenne behať a venovať sa kardiotréningu. Aj to robí na čerstvom vzduchu väčšiu radosť, prirodzene, však existujú výborné indoorové riešenia.

Začiatočníci by v nijakom prípade nemali ísť hneď naostro, teda do voľného terénu. Profesionálny skialpinista, člen tímu „ McKinley“, Markus Amon, ktorý v roku 2013 vystúpil na druhý najvyšší vrchol sveta a zišiel ho na lyžiach, radí začiatočníkom, aby si najskôr zvykli na pohyby na zjazdovke: „V niektorých lyžiarskych strediskách sa medzičasom podvečer púšťajú do kopca doslova davy. Svieži vzduch a malá spoločnosť sú oveľa príjemnejšie, ako sedieť doma na gauči. Kto sa však pustí zo zaistenej zjazdovky do voľného terénu, mal by v každom prípade absolvovať základný kurz, ináč by to bolo veľmi nezodpovedné.“

Ďalšie tipy od profesionála:

  • Členstvo v Alpskom spolku: Nedostanete tam iba množstvo informačných materiálov, tieto organizície ponúkajú kurzy pod profesionálnym vedením. Informujte sa už dopredu, lebo k členstvu môžete získať pre každý prípad aj poistenie.
  • Každý, kto vyrazí na cesty, potrebuje vodičský preukaz, aby v premávke vyznal. Nebezpečenstvo dokážeme rozoznať iba vtedy, keď vieme, na čo máme dávať pozor - vo vysokohorskom prostredí to platí rovnako, predovšetkým v zime. Skialpinistický výlet si naplno užijete, keď viete, kde sa môžete bezpečne pohybovať, a neprenasleduje vás stále pocit, že kráčate po tenkom ľade.
  • Aj pre výstroj platí: Človek musí vedieť, ako ho používať a správne s ním narábať. To znamená: Náležitý, moderný výstroj je na niečo dobrý len vtedy, ak sme absolvovali riadny základný výcvik. Koučovia v predajniach Intersport vám pomôžu radou i skutkom.

A čo robia snowboardisti?

Ak sa po kopci pohybujete radšej na doske, máte viacero možností, keď chcete ísť na túru. Či už využijete špeciálne výstupové lyže (odnesiete ich poľahky v batohu), splitboard (snowboard, ktorý sa dá v strede rozdeliť; viazanie je posuvné) alebo snežnice – aj ako snowboarder môžete pokoriť vrchol kopca. Ak chcete vystúpiť na snežniciach, nevstupujte do skialpinistickej stopy, to je absolútne zakázané. Keď už máte ťahať dosku na kopec na chrbte, rovnako dôležitý je optimalizovaný, dobre sediaci batoh. Splitboard je z tohto pohľadu určite tým „najľahším“ riešením.